Polecany post

Stanisław Grabowski syn Stanisława Augusta Poniatowskiego fundator kościoła w Pustelniku

W kronice parafii w Pustelniku czytamy:

wtorek, 14 kwietnia 2015

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY W PUSTELNIKU 1843 - 1983





Po podjęcia decyzji o rozbiórce kościoła w Pustelniku k. Mińska Maz. z 1843 roku sporządzono inwentaryzację oraz szkice poszczególnych elewacji i przekroje ścian wewnętrznych (poniżej zamieszczone).
 (inne informacje o fundatorze oraz zdjęcia kościoła umieszczone w jednym i poprzednich - postów)

OPIS 

 Kościół drewniany o konstrukcji zrębowej na podmurówce, oszalowany orientowany wschód - zachód. Wnętrze kościoła tynkowane. Nawa kościoła o układzie prostokątnym, rozdzielona dwiema parami kolumn na cokołach. Prezbiterium kościoła węższe - zakończone ścianą prostą, nad kruchtą i zakrystią loże z otworami od strony prezbiterium. Wnętrze kościoła przykryte stropem płaskim. Ściany nawy rozdzielone pilastrami, obłożone w części dolnej boazerią. Chór o konstrukcji drewnianej wsparty na dwóch słupach
 i arkadach o łuku koszowym.
W prezbiterium kościoła znajduje się ołtarz zmontowany w I ćw. XIX w z elementów starego ołtarza barokowego. Antepedium malowane ze sceną "Spotkanie Chrystusa ze św Piotrem" w nastawie Obraz Matki Bożej. Po boku kolumny  kompozytowe o trzonach , głowicach  i bazach złoconych między kolumnami rzeźby - Piotr i Paweł.  Belkowanie bogato profilowany. W zwieńczeniu na osi gołębica na tle obłoków i promieni. W zwieńczeniu leżące woluty.
Dach dwuspadowy o konstrukcji drewnianej - jętkowej, kryty blachą zwieńczony wieżyczką- sygnaturką Obok kościoła dzwonnica z XIX wieku.   (oprac. Arch. J. Barabander)


OCENA
Kościół ten był z pewnością mały do użytku parafialnego - 229,67 m2 powierzchni zabudowy, jednakże decyzja z 1982 roku o rozbiórce wydana przez konserwatora zabytków z pewnością był pochopna
lub też  podyktowana względami politycznymi. Władze komunistyczne chętne się na to godziły gdyż  wszelkie symbole polski "nie ludowej' a dodatkowo Kościelnej były nieoporządzane.

Ks. Witold Górny proboszcz parafii
w okresie od 15.03.1982 do  24.06.1991 podjął jednak taką decyzje, z poprzedniego kościoła pozostało 
kilka obrazów  między innymi obraz  Matki Bożej typu Hodegetria z XV wieku (inny artykuł)
oraz ołtarz (trydencki łącznie z tabernakulum) z pierwszego ćwierćwiecza XIX wieku. 
Obecnie w kościele znajduje się samo tabernakulum ołtarz wyrzucono w okresie 1991-2007,
kilka figur (m.in. Św. Piotr i Paweł) , oraz  wyposażenie. - Figury apostołów i tabernakulum 
znajduje się w obecnym prezbiterium.


Szkice sporządzone w 1983 roku:











                                                               



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz