Polecany post

Stanisław Grabowski syn Stanisława Augusta Poniatowskiego fundator kościoła w Pustelniku

W kronice parafii w Pustelniku czytamy:

czwartek, 26 września 2013

Ślub pasierbicy Żeromskiego odbył się w Pustelniku

Stefan Żeromski w Pustelniku?

Tego nie można do końca potwierdzić, ale wiadomo kto był  na pewno 28 czerwca 1908 roku.

W  parafii Pustelnik miał miejsce ślub pomiędzy:


Henryką Rodkiewicz  - pasierbicą Stefana Żeromskiego polskiego wybitnego prozaika, publicysty, dramaturga,

 a
Janem Witkiewiczem bratem stryjecznym Stanisława Ignacego Witkiewicza


potwierdzono: Księga małżeństw parafii Pustelnik 


 Jan Witkiewicz z żoną Henryką i córką w Nałęczowie, 1932 r.

Klika cytatów:

Jan Witkiewicz ps. Koszczyc,

 znany też jako Jan Koszczyc-Witkiewicz (ur. 16 marca 1881 w Urdominie, zm. 26 października 1958 w Warszawie) – polski architekt i konserwator zabytków. W okresie art déco i wczesnego modernizmu dążył do tworzenia nowatorskich koncepcji architektonicznych powiązanych z tradycyjnymi motywami architektury polskiej.
Jego matką była Anna z Łopacińskich, spokrewniona z Emilią Plater, a ojciec, Jan, był bratem Stanisława Witkiewicza .ojciec Stanisława Ignacego Witkiewicza
źródło (Wikipedia)
 ----------------

"Jan Witkiewicz, jako twórca był projektantem i budowniczym wielu dworów, kaplic, kościołów, willi, studni i sanatoriów.

   Uczestniczył w konspiracyjnym ruchu ludowym i oświatowym w Warszawie i powiecie puławskim. W 1905 roku został zaproszony do Nałęczowa przez Stefana Żeromskiego, by zbudować letni dom, zwany dzisiaj "Chatą", zaprojektowany w stylu zakopiańskim.
   Kontakt Jana Witkiewicza ze Stefanem Żeromskim przerodził się w wieloletnią przyjaźń i współpracę na niwie artystycznej, społecznej i oświatowej. Jan Witkiewicz
był prawą ręką pisarza w jego działalności społecznej i oświatowej, zwłaszcza w ramach Towarzystwa Oświatowego "Światło".

   Wreszcie Jan Witkiewicz pojął za żonę córkę Oktawii Żeromskiej - Henrykę Rodkiewiczównę, czyli pasierbicę Żeromskiego. Ślub odbył się w parafii Pustelnik koło Warszawy 28 czerwca 1908 roku." 

cytat Stefan Butryn 
"Gazeta Nałęczowska"

 ---------------------------------


 Żeromski z żoną Oktawią i jej córką Henią oraz Chmielewskim (ojczym Oktawii.)

 Z biografii Żeromskiego:
(...) W redakcji pewnego warszawskiego tygodnika, w którym starał się zamieścić kilka swoich nowel, spotkał kobietę, która niebawem miała stać się jego wielką miłością, a później żoną. Żywiła do niego wielkie uczucie. Była to Oktawia z Radziwiłłowiczów Radkiewiczowa - urzędniczka w zarządzie nałęczowskiego uzdrowiska, którego dyrektorem był jej ojczym, doktor Konrad Chmielewski. Urodziła się w roku 1862 jako córka Ignacego Radziwiłłowicza, znanego i wziętego lekarza petersburskiego oraz Oktawii z Medunieckich. Oktawia Radziwiłłowiewiczówna ukończyła pensję Joanny Krzywowłockiej i pracował jako dama klasowa w szkole przy Brackiej. W miesiącach letnich cała rodzina wyjeżdżała do Nałęczowa i tam właśnie poznała o dwadzieścia osiem lat od siebie starszego

Henryka Radkiewicza. Wyszła za niego, ale małżeństwo trwało krótko i gdy Żeromski ją poznał była młodą wdową z dwuletnią córką, Henryką. 

Pierwsze spotkania z Żeromskim były rzadkie i nie wskazywały na łączące ich uczucie. Pani Oktawia poznała się szybko na zaletach i możliwościach samotnika. Otoczyła go koleżeńską i siostrzaną pomocą. Po raz pierwszy poczuł wokół siebie bezinteresowną dobroć i ciepło. Nałęczów sprzyjał jego twórczości. Poczucie bezpieczeństwa, bliska obecność osób przyjaznych i życzliwych, zaradna zapobiegliwość Oktawii, która wykorzystując swoje znajomości w warszawskim świadku dziennikarskim i zażyłą znajomość z Aleksandrem Głowackim, przejęła rolę protektorki nad dziełami Żeromskiego



--------------------------------. 



 Szkic do Projektu Gmachów Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie, skala 1:400, Projektował: Jan Witkiewicz Koszczyc, architekt, Kazimierz Dolny 1923 r. – ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, (MAW, archiwum Działu Architektury XIX i XX wieku [Jan Witkiewicz Koszczyc] sygn. IIIb 136-6).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz