Polecany post

Stanisław Grabowski syn Stanisława Augusta Poniatowskiego fundator kościoła w Pustelniku

W kronice parafii w Pustelniku czytamy:

wtorek, 24 września 2013

Krubki - Górki Groby zołnieży z czasów II wojny Światowej 2012 rok

Reportaż TVP:

 Krubki–Górki  

(Parafia Pustelnik)

(I część reportażu) http://vod.tvp.pl/audycje/historia/bylo-nie-minelo/wideo/21012012/6086778


Komentarz TVP:
W miejscowości Krubki–Górki pod Warszawą w czasie prac budowlanych przypadkowo odnaleziono ludzkie szczątki, które zidentyfikowano jako pochodzące z czasów II wojny światowej. W naszej mentalności długo obowiązywała w odniesieniu do poległych zasada podziału, namalowana niegdyś liniami frontu – nasi i wrogowie, a gdzieś pomiędzy tymi kategoriami niezdefiniowana reszta. Z czasem jednak uznano, iż polegli – jakichkolwiek nie nosiliby mundurów – są poza naszymi osądami i wszystkim należy się elementarny ludzki szacunek. Trzeba było jednak ogromnej walki ze stereotypami, by zwyciężyła refleksja, że tak naprawdę w naturze człowieka leży spokojna egzystencja, a tylko polityka stawia narody przeciw sobie. Ta nasza relacja spisana została tak, by służyć jako pewien instruktaż dla tych, którzy na szczątki żołnierzy natrafią. Pamiętajcie – są odpowiednie procedury i instytucje, które z urzędu muszą się takimi znaleziskami zająć, ale też zakonotujcie sobie głęboko, że nie ma większego grzechu niż przejście obojętnie nad takim odkryciem.


 Wiadomości Prawosławnego Ordynariatu Polowego:


Czerwonej w Warszawie podczas uroczystego pogrzebu szczątków 29 żołnierzy radzieckich.

 

  Są to kości radzieckich "sołdatów", poległych w rejonie wsi Krubki - Górki ( powiat. Wołomin) na przełomie lipca i sierpnia 1944 r. Archeolodzy szacują, że najstarsi z nich byli w wieku ok. 40 lat.
  Na uroczystość przybyli reprezentanci ambasad: Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, a także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, miasta sołecznego Warszawa, wojskowi attache, uczniowie oraz wiele zacnych osób, którym na sercu leży ciężki los żołnierski tamtych czasów oraz żołnierska ofiara krwi dla sprawy wolności i pokoju.

  W modlitwie ekumenicznej uczestniczyli: reprezentujący Prawosławny Ordynariat Wojskowy - ks. Michał Dudicz i ks. por. Łukasz Godun oraz kapelan Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
  Całość uroczystości przebiegała wg ceremoniału wojskowego z udziałem żołnierzy Kompanii Reprezantacyjnej WP.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz